İTKİB Kayıt Belgesi Alma

ithali kayda bağlı tekstil ve tekstil muhteviyatı ithalatlarınız için  İTKİB sisteminden kayıt belgesi almanız gereklidir.

ilgili kayıt belgesinin alınabilmesi için ;

1) İTKİB sisteminde İTHALATÇI firmanın ve  GÖNDERİCİ firmasının kaydının aktif olması gereklidir.

2) içinde bulunulan takvim yılı için İTKİB’e taahhütname verilmiş olmalıdır

3) firma adına başvuru yapabilmemiz için İTKİB sistemlerinde firmanın Gümrükleme şirketine veya başvuruyu yapacak olan kuruma vermiş olduğu vekaletnamenin sistemde süresinin geçmemiş olması gereklidir.

yukarıda sayılan tüm şartları yerine getirdiğimizi varsayarak başvuru sürecini anlatmaya başlayabiliriz.

1) http://www.itkib.org.tr/ sitesine giriş yapılarak üst menüde yer alan “Dış Ticaret” butonu tıklanır.  ekranın sol tarafında açılan menüden sırası ile  ithalat > Kayıt seçenekleri seçilir.

2) yeni gelen ekranda  İthalat Belge kayıt Uygulamaları tıklanır.

3)  yeni açılan ekranda  Ofisten İthalat Kayıt Belgesi Kayda Alma Uygulaması linkine tıklanılır.

4)  gelen ekrana İTKİB  kullanıcı adı ve şifremizi girerek sisteme giriş yapıyoruz ( kullanıcı adı ve şifreniz yok ise  İTKİB şifre alma adlı konuya bakınız )

5) gelen ekranda sol menüde yer alan ” ithalat Belgesi Giriş” butonu tıklanır,  açılan sayfada üst menüde yer alan “YENİ ” butonu tıklanır.

6)  Gelen yeni ekranda  “Kayıt Merkezi”   ” 01 ” olarak seçilir.  ithalatçı firma bölümüne  ithalatçı firmanın vergi numarası yazılır ve  “EKLE” butonuna tıklanır .

7 )   yeni gelen ekran kayıt belgesi başvuru yapacağımız ürüne ait beyanname bilgilerini  gireceğimiz gerekecektir.  ilgili bölüme girilecek olan değerler  kayıt belgesinin ana bölümünü oluşturmaktadır bu nedenle CIF FOB değerler KG METRE  MENŞEİ bilgileri girilirken birkaç kez kontrol etmek yararınıza olacaktır. Girilen bilgilerin doğruluğu teyit edildikten sonra “ELYAF DETAY FORMU AÇ”  Butonuna tıklıyoruz.

8) gelen ekran ithali yapılmak istenen ürüne ilişkin elyaf detaylarını girmemiz gereken ekrandır ( butona tıklamanıza rağmen ekran değişmiyorsa ilgili GTİP için elyaf detay formu gerekmiyordur.  bu sebeple bir sonraki adıma geçebilirsiniz )  söz konusu elyaf detay bilgilerini ithalatçı firmanın size göndermesi gereken elyaf detay formundan bakarak ekranda ki ilgili alanlara yazmanız gerekmektedir. ( ilgili elyaf detay formunu daha sonra İTKİB’E Başvuru Formu ile birlikte teslim etmeniz gerekecek) ELYAF DETAY bilgilerini girdikten sonra üstte yer alan “kaydet” butonuna  tıklıyoruz.

9)   bu maddeye kadar ki  beyan girişleri sadece tek bir GTİP için gerçekleşti şayet ithale konu olacak yükleme birden fazla GTİP veya aynı GTİP’de birden fazla menşei içeriyor ise  yeni gelen ekranda ”  KAYDET  ve YENİ EKLE ” butonunu tıklıyoruz.   biz örnek uygulamamızda  beyannamemizin tek bir GTİP’den oluştuğunu varsayarak “KAYDET” butonuna tıklayarak devam ediyoruz.

10)  KAYIT BELGESİ başvurumuz tek bir kalemden oluştuğu için yeni gelen ekranda  beyanımızın yanında yer alan onay bölümünü işaretleyip   sayfanın üst kısmında yer alan ” KAYDET ”  butonuna tıklıyoruz.

11)  başvurumuzun son aşamalarında yapmış olduğumuz  başvuruyu İTKİB’e onaya göndermemiz gerekmektedir. Söz konusu onay işlemi için  başvurumuzun “sol” tarafında yar alan onay bölümünü işaretleyip sayfanın üst kısmında yer alan  “onaya gönder ” butonunu tıklıyoruz ” şayet girmiş olduğumuz değerler ( elyaf değerleri ve beyan değerleri ) İTKİB sisteminin belirlemiş olduğu gözetim oranlarına uygun ise beyanımız onaylanacaktır. şayet beyanımızın CIF kıymeti İTKİB’in belirlemiş olduğu değerin altında kaldı ise  örnek çalışmamıza ait resimde görüleceği gibi iki seçenekli bir uyarı ekranı karşımıza çıkacaktır. eğer beyanımızda bir hata yaptığımızı düşünüyorsak  uyarı ekranını kapatıp tekrardan kontrol ediyoruz şayet tüm bilgiler doğru ise yapmamız gereken ” Değiştir ve Onaya Gönder ” butonunu tıklamaktır.

12 onay işleminden sonra başvuru ücretini yatırmamız gerekmektedir. ödeme işlemi için başvurumuzun “sağ” bölümünde yer alan onay bölümünü işaretledikten sonra üst menüde yer alan  “Belge Ödeme” butonuna tıklıyoruz.  gelen ekranda başvuru için ne kadar ödeme yapmanız gerektiğini  göreceksiniz.  ekranda  yer alan ” Ödeme Yap ” butonun tıklayarak  ödeme sayfasına geçiyoruz. karşımıza gelen ekrana kredi kartı bilgilerimizi girerek ödemeyi gerçekleştiriyoruz.

13. başvurumuz sistem üzerinde gerçekleşmiştir. başvurumuzun neticelenmesi için  İTKİB’den alınacak olan matbu form üzerine başvurumuzu döküm alıp “elyaf detay formları” ile birlikte İTKİB’e teslim etmemiz gerekecektir. teslim işleminden yaklaşık 1-2 saat sonra başvurumuz tamamlanmış olacaktır.  İTKİB başvuru ekranında “BELGE NO ” bölümünde referans numarası görülür hale geldiğinde başvurumuzun onaylandığını ve evrakımızın hazır olduğunu anlayabiliriz.

tüm bu uzun sürecin sonunda dikkat etmemiz gereken hususlar

1)  “BELGE NO” belli olduğunda gidip İTKİB’den kayıt belgemizi almamız gereklidir. sistem üzerinde  “belge no” almış olmamız yeterli değildir .

2)  almış olduğumuz “KAYIT BELGESİ”  üzerinde CIF kıymetler yazmaktadır.  tescil alacağımız  İTHALAT BEYANNAMESİNDE  kesinlikte CIF değerler KAYIT BELGESİNDE yazan değerlerden düşük olmamalıdır.  beyannamemiz KAYIT BELGESİNDEN düşük olamayacağı gibi en fazla    % 5 fazla olabilir. bu iki konuya önemli dikkat edilmesi gereklidir

Gümrük Müşaviri Cihan DEMİR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.